Archive for Grudzień, 2012

Rury znane od czasów średniowiecza

Jednymi z najbardziej znanych i najpowszechniej stosowanych wyrobów hutniczych są rury. Tym, co wyróżnia je wśród innych wyrobów wprost z huty lub zakładu metalurgicznego jest przekrój pierścieniowy i duża długość w stosunku do średnicy. Znane są również rury czy raczej kanały o innych kształtach przekroju, na przykład kwadratowym, znajdujące zastosowanie w szczególnych sytuacjach, jak chociażby systemy wentylacyjne. Poza metalami i ich stopami, takimi jak stal, metale kolorowe czy żeliwo rury wykonuje się także z tworzyw sztucznych. Dawniej wykonywano je z ołowiu, a w epoce średniowiecza nawet z drewna. Rury służą jako przewody lub części maszyn, urządzeń czy konstrukcji. O tym, jaki materiał i jaka technologia wykonania zostaną użyte do wytworzenia konkretnej rury zależny od celu, do jakiego będzie przeznaczona, gdyż od tego zależą tak zwane wymagania eksploatacyjne. W związku z tym wyróżnia się rury ze szwem, powstające przez zwinięcie arkusza stali lub żeliwa i połączenie go za pomocą szwu. Dla uzyskania większej wytrzymałości arkusz surowca zwija się tak, aby owijał się na powierzchni rury lub w ogóle nie powstawał. W ofercie hurtowni wyrobów hutniczych znajduje się bardzo szeroki asortyment rur bez szwu produkowanych przez walcowanie na gorąco lub ciągnione na zimno oraz zgrzewanych.

Stal obecna na każdym kroku

Najprawdopodobniej na co dzień nie zdajemy sobie w ogóle sprawy z powszechnej obecności i znaczenia w codziennym życiu różnorodnych wyrobów hutniczych. Kojarzymy je raczej z przemysłem ciężkim i metalurgią, a w najlepszym wypadku z budownictwem, w którym stanowią podstawowe elementy konstrukcyjne. Tymczasem wyroby hutnicze, takie jak, druty, blachy czy rury obecne są na każdym kroku. Wystarczy spojrzeć na dach własnego domu czy garażu, który jest pokryty blachą, jednym z najbardziej znanych wyrobów z tej branży. Wykorzystywane są przy budowie statków, platform morskich i żaglówek (chociażby jako maszt będący przykładem profilu). A jeśli już zejdziemy z morza na stały ląd, to warto przyjrzeć się samochodom – ich karoseria jest przecież wykonana ze stali, która jest najczęściej wykorzystywanym do produkcji wyrobów hutniczych surowcem. Z kolei z prętów wykonuje się elementy ram oraz kratownic, są również używane jako elementy zbrojeniowe do żelbetu. W każdym domu obecne są również druty, stanowiące cieńsza odmianę prętów: jako przewody elektryczne lub części wieszaków i naciągów. Budownictwo, przemysł ciężki, szkutnictwo, elektronika… Czy o czymś zapomnieliśmy? O przemyśle spożywczym! Wyroby hutnicze i tutaj znajdują zastosowanie. Wystarczy wziąć do ręki konserwę w puszce ze stali.

Najnowsze technologie wkraczają w świat wyrobów hutniczych

W każdej dziedzinie przemysłu i produkcji liczy się postęp i innowacyjność. Wyroby wytwarzane za pomocą najnowszych technologii, maszyn i narzędzi od razu znajdują swoje miejsce na rynku i szybko znajdują uznanie nabywców. Podobnie jest z wyrobami hutniczymi używanymi jako materiały konstrukcyjne w różnych gałęziach przemysłu i budownictwa. Jednak pisząc o tym, iż także w tę dziedzinę wkroczyły najnowsze technologie, mieliśmy na myśli coś zupełnie innego, a mianowicie internet. Okazuje się, że za pomocą sieci można reklamować, polecać i sprzedawać również blachy, druty, kątowniki i rury. Liczni producenci, dostawcy i firmy zajmujące się sprzedażą wyrobów hutniczych działające na terenie naszego kraju już dawno odkryły, że wykorzystując możliwości internetu, można dotrzeć do nowych klientów i umocnić pozycję na rynku. Oferują więc cały dostępny asortyment wyrobów hutniczych w sieci, oferty opatrując na stronach szczegółowymi specyfikacjami i polecając do rozmaitych zastosowań. Z reguły są to strony skierowane do profesjonalistów, których nie przerażą fachowe terminy i techniczne dane. Z reguły wybrane towary można zamówić od razu na stronie. Niektóre firmy zastrzegają również, że prowadza jedynie sprzedaż hurtową wyrobów hutniczych, a ich oferta skierowana jest do dużych klientów.

Produkcja, sprzedaż i usługi czyli świat wyrobów hutniczych

Na terenie naszego kraju działa co najmniej kilkaset firm, zakładów i przedsiębiorstw zajmujących się wyrobami hutniczymi, począwszy od ich produkcji, poprzez transport i magazynowanie, a skończywszy na sprzedaży. Na długiej liście firm z tej branży znajdują się zarówno znane od lat firmy o ustalonej renomie, polecane prze kolejnych klientów, jak i nowo powstałe zakłady metalurgiczne, które dopiero próbują zdobyć pozycję na tym wymagającym rynku. Jedyny sposób, aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie to dbanie o najwyższą jakość wyrobów i usług, rozumiane tutaj jako używanie jedynie materiałów (metali i ich stopów) najlepszej klasy, pozbawionych zanieczyszczeń i obrabianych za pomocą najnowocześniejszych technologii i urządzeń. W ten sposób buduje się markę i zdobywa kolejnych kontrahentów. Liczy się również bogaty asortyment, więc produkując i sprzedając wyroby hutnicze trzeba dokładnie poznać rynek, aby móc zaspokoić jego zapotrzebowanie i wysokie oczekiwania klientów. Trzeba znać specyfikę wymagań poszczególnych gałęzi przemysłu i budownictwa, w których wyroby hutnicze są wykorzystywane, aby zapewnić optymalny stosunek jakości i wytrzymałości do ceny. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na wszelkie wyroby z metali i ich stopów trzeba liczyć się z tym, że branża będzie się rozwijać.

Czym się różni drut od pręta?

W zależności od proporcji poszczególnych wymiarów, takich jak długość, szerokość i grubość dzieli się gotowe wyroby hutnicze na kilka rodzajów. O ile nikomu z oczywistych względów nie nastręcza najmniejszych trudności odróżnienie blachy od drutu, bo blacha ma kształt arkusza, którego długość i szerokość znacznie przewyższa grubość, to już drut i pręt wydają się takie same. Jednak określeń tych fachowcy i specjaliści z branży metalurgicznej zasadniczo nie używają wymiennie. Na czym polega różnica między prętem a drutem? Zarówno pręt, jak i drut są wyrobami hutniczymi, których długość jest dużo większa niż średnica przekroju poprzecznego. Pręty uzyskuje się w wyniku przeciągania lub walcowania, natomiast druty raczej wyłącznie przeciągania. Pręty mające duży przekrój poprzeczny dostarczane są pojedynczo, natomiast jeśli maja niewielką średnice można je dostarczać wiązkami. Z kolei druty, jako bardziej giętkie trafiają do sklepów zwinięte w szpule. Ze względu na giętkość ich odkształcanie nie wymaga zastosowania żadnych specjalistycznych narzędzi. W przeciwieństwie do nich pręty ze względu na sztywność trzeba kształtować przy użyciu większej siły i używając specjalnych urządzeń. Podział na pręty i druty nie jest jednak zbyt ścisły. Drut to po prostu pręt o wąskim i zwykle okrągłym przekroju.

Blacha blasze nierówna

Najbardziej rozpoznawalnym i kojarzonym nawet przez zupełnych laików pozbawionych jakiegokolwiek zmysłu technicznego wyrobem hutniczym jest blacha. Jest ona wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu, przede wszystkim w budownictwie, stanowi element wielu konstrukcji, jest również używana do produkcji rozmaitych przedmiotów codziennego użytku. Tym, co wyróżnia blachę spośród pozostałych wyrobów hutniczych jest jej charakterystyczny kształt. Aby móc dany wyrób określić jako blachę musi on posiadać grubość znacznie mniejszą w porównaniu z szerokością i długością. Blacha jest zatem rodzajem metalowego płata. Do klienta trafia właśnie jako arkusz albo cylindrycznie zwinięta w taśmę, co bywa znacznie wygodniejsze podczas magazynowania i transportu. Do różnych zastosowań używane są różne rodzaje blach, przy czym różnice dotyczą tutaj zarówno grubości, jak i ukształtowania powierzchni. Według norm technologicznych wyróżnia się zatem blachy cienkie lub grube, przy czym graniczną wartością w zależności od przyjętej normy jest tutaj grubość 3 – 5 milimetrów. Specyficznym rodzajem blachy jest folia, czyli materiał wyjątkowo cienki, o grubości maksymalnie do 2 milimetrów. Pod względem powierzchni blachy dzieli się na gładkie i posiadające fakturę. Przykładem tych ostatnich jest blacha falista.

Twardy jak stal

Jednym z najważniejszych surowców hutniczych jest stal. Do produkcji różnych typów wyrobów hutniczych wykorzystuje się również inne metale oraz ich stopy, ale to właśnie stal jest podstawowym stopem używanym do wytwarzania rur, blach, drutów i innych elementów niezbędnych w różnych dziedzinach przemysłu i budownictwa. Stal powinna cechować się ściśle określonymi proporcjami żelaza, węgla i innych pierwiastków, aby stop był dobry pod względem jakościowym. Niektóre metale są pożądane w stopach, natomiast domieszki niemetaliczne stanowią zanieczyszczenia. Takie cechy, jak twardość i hartowność stali uzależnione są przede wszystkim od zawartości węgla – im w stopie znajduje się go więcej, tym twardość stali jest wyższa. Otrzymuje się ją z tak zwanej surówki w piecach hutniczych. Następnie w postaci kęsów i innych półwyrobów hutniczych trafia do dalszej obróbki, głównie plastycznej. Dzięki niej powstają w hutach i zakładach metalurgicznych gotowe już wyroby hutnicze, które można kupić w specjalistycznych hurtowniach, sklepach i składach. Stal kupuje się najczęściej w postaci blach, prętów, drutów, rur i innych profili zamkniętych lub otwartych. Każdy z nich powinien posiadać określone parametry jakościowe i dotyczące wymiarów pozwalające na bezpieczne wykorzystanie go zgodnie z przeznaczeniem.

Zanim blacha stanie się blachą

Klienta zainteresowanego zakupem równego typu wyrobów hutniczych wykorzystywanych jako elementy konstrukcyjne lub instalacyjne może również zaciekawić, w jaki sposób powstają one z metali i ich stopów. Wyroby hutnicze to bardzo szerokie pojęcie, bogaty jest również specjalistyczny asortyment dostarczany na rynek, ale wszystkie metale i ich stopy trafiają do dalszej obróbki (albo obróbki plastycznej albo odlewania) w kilku typowych postaciach. Są to sztaby, kęsy lub śrut. Kształt sztaby jest wszystkim doskonale znany, choćby z filmów, w których widzieliśmy jak w sztabach przechowuje się złoto i inne metale szlachetne. Natomiast śrut złożony jest z niewielkich pod względem rozmiaru, kilkumilimetrowych kawałeczków metalu, zazwyczaj zbliżonych kształtem do kuli. Również śrut znamy wszyscy, bo poza tym, że jest hutniczym surowcem, to służy również jako gotowy materiał, na przykład w postaci śrutu strzelniczego. Następnym etapem produkcji blachy i innych gotowych wyrobów hutniczych jest poddanie metalu w postaci sztab, kęsów lub śrutu obróbce. Podczas odlewania, czyli zalewania metalem odpowiedniej formy i kontrolowania jego tężenia lub obróbki plastycznej czyli nacisku za pomocą narzędzi powstają znane nam druty, pręty, różnorodne profile hutnicze oraz znane wszystkim tytułowe blachy.

Co mają wspólnego żeglarstwo i hutnictwo?

Nie będziemy od razu odpowiadać na zadane w tytule intrygujące pytanie. Zaczniemy od krótkiego wyjaśnienia, że wśród wielu wyrobów hutniczych, które trafiają na rynek po uprzedniej obróbce plastycznej lub odlewaniu wyróżnia się tak zwane profile hutnicze. Poza różnymi typami blach, taśm, drutów i prętów stanowią one największą część asortymentu wśród wyrobów hutniczych. Najpopularniejszymi rodzajami profili, z którymi zetknął się każdy są wszelkiego typu rury, czyli profile posiadające przekrój poprzeczny w postaci pierścienia i znajdujące zastosowanie w każdej dziedzinie przemysłu i gospodarki. Profesjonaliści bez problemu przywołają tu inne rodzaje profili: kątowniki, ceowniki, zetowniki oraz teowniki wraz z dwuteownikami. Ich nazwy nawiązują do kształtu przekroju zbliżonego do liter alfabetu. Ktoś mógłby zapytać: Dobrze, ale co to wszystko ma wspólnego z żeglarstwem? Już podpowiadamy. Każda łódź o napędzie żaglowym musi mieć maszt. O ile na mniejszych żaglówkach zazwyczaj stosuje się maszty aluminiowe, na na jachtach regatowych również wykonane z włókna szklanego lub węglowego i żywicy epoksydowej, to na łodziach krążowniczych zamontowane są maszty ze stali. Cechują się one dużą łatwością obróbki i wytrzymałością i są stosunkowo tanie. A każdy stalowy maszt jest hutniczym profilem.

Profile zgodnie z literami alfabetu

Zakłady metalurgiczne i huty dostarczają na rynek szeroki wybór wyrobów hutniczych. Są one wykonane z metali, stali albo też innych stopów metalowych. Najpierw stopy lub metale poddawane są obróbce plastycznej lub odlewaniu, a następnie trafiają do sklepów, hurtowni, na budowy w gotowej postaci jako blachy, pręty, druty lub też różne profile hutnicze. To, co wyróżnia profile wśród innych wyrobów hutniczych to fakt, że są one produkowane jako proste odcinki o różnym przekroju. Od tego, jaki kształt ma przekrój profilu pochodzi jego nazwa. Najbardziej znane są kątowniki, czyli takie profile, których przekrój tworzy kąt prosty. W zależności od proporcji ramion kątowników dzieli się je na równoramienne i nierównoramienne. Ciekawsze są nazwy pozostałych kształtowników walcowanych lub giętych. Kształtownik o przekroju zbliżonym do litery T nazywany jest ceownikiem. Z kolei teownik to kształtownik o przekroju przypominającym literę T to teownik. Wyróżnia się jeszcze dwuteowniki. Ich nazwa związana jest tym, że przekrój poprzeczny przypomina tutaj dwie zetknięte ze sobą litery T. Ostatnim z kształtowników, których nazwy pochodzą od liter alfabetu jest zetownik. Zetownik ma ostre krawędzie zewnętrzne, natomiast jego krawędzie wewnętrzne są zaokrąglone. Jego przekrój poprzeczny ma kształt litery Z.