Archive for Maj, 2014

Cynkowanie jako proces galwanizacyjny

Jeszcze kilkanaście lat temu praktycznie w każdym gospodarstwie domowym, szczególnie na wsi była wanna ocynkowana. Służyła ona do prania ubrań, a nawet do kąpieli, bo na wsiach w wielu domach nie było wtedy jeszcze łazienki. Takie wanny były dość tanie i służyły na bardzo długo. Ten przedmiot to niezbędnik każdej gospodyni. Nawet podczas świniobicia korzystano z takich wanien, aby chwilowo przetrzymywać tam mięso lub inne półprodukty. Cynk to metal o symbolu Zn. Nie wchodzi on w reakcję z wodą i z powietrzem, głównymi sprawcami korozji. Właśnie dlatego pokrywa się nim warstwy metalu, który już na wodę i na powietrze nie jest odporny. Nic zatem dziwnego, że cynkuje się właśnie wanny, czyli przedmioty które z wodą mają wiele wspólnego. Podczas działania szkodliwych czynników na ocynkowaną powierzchnię to cynk pierwszy ulega korozji. W efekcie tego procesu wyzwalają się związki, które chronią przed korozją głębsze warstwy metalu. Cynkowanie, w porównaniu z innymi procesami galwanizacyjnymi takimi jak niklowanie, chromowanie czy złocenie jest bardzo tanie. Właśnie dlatego zastosowało szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Zabezpiecza się tak wszelkie śruby, nakrętki, druty i blachy. Proces ten wykorzystuje się zatem w przemyśle maszynowym, elektrotechnicznym i lotniczym i w wielu innych.

Miedziowanie jako proces galwanizacji

Miedziownie to pokrywanie przedmiotów warstwą miedzi. Miedź to czerwony metal o symbolu chemicznym Cu. Dobrze przewodzi ciepło i prąd. Właśnie dlatego znajduje zastosowanie szczególnie w przemyśle maszynowym i elektrotechnicznym. Z uwagi na ten walor miedzią pokrywa się róże części mechaniczne. Dobrze to chroni przed nawęglaniem podczas działania ciepła. Miedź niestety szybko się utlenia pod wpływem działania dwutlenku węgla. W efekcie na zewnętrznych powłokach pojawia się nieestetyczny, zielony nalot zwany patyną. Natomiast tam, gdzie natężenie CO2 jest szczególnie duże, powstaje czarny nalot – siarczek miedzi. Z uwagi na tę niedogodność miedziowanie nie daje już tak dobrych efektów wizualnych. Miedzianie świeczniki i inne domowe antyki stracą szybko na wyglądzie. Nie oznacza to jednak, że miedziowania nie wykonuje się w celach dekoracyjnych. Wcześniej wykonuje się jednak zabieg pasywowania. Dzięki pokryciu specjalną warstewką przedmiot chroniony jest przed utlenianiem i ciemnieniem. Jeśli oba procesy zastosuje się prawidłowo to efekty wizualne są bardzo piękne. Miedziowane przedmioty nadają się do antycznych wnętrz i dobrze czują się w towarzystwie ciężkich, zabytkowych mebli. Miedziowanie jednak najbardziej sprawdza się jako materiał podkładowy pod inne metale, zapewniając dobrą przyczepność całych warstw. Miedź kładzie się pod nikiel, cynę i srebro.

Niklowanie jako proces galwanizacji

Niklowanie to drugi popularny proces galwanizacji. wykonuje się go dość często. Proces ten polega na pokrywaniu przedmiotów, najczęściej stalowych powłoką niklu. Nikiel, pierwiastek o symbolu Ni to srebrzystobiały, połyskujący metal. Idealnie nadaje się procesów galwanizacji, ponieważ ma on dużą odporność na ścieranie i korozję. Nic zatem dziwnego, że pokrywa się nim stalowe przedmioty w celu ich zabezpieczenia. Niklowanie ma trzy zastosowania. Po pierwsze, o czym już była mowa, wykonuje się go w celach ochronnych. Po drugie, proces ten tak jak chromowanie ma walory estetyczne. Po trzecie niklowanie jest procesem przygotowawczym pod inne zabiegi galwanizacyjne. Na przykład przedmiot pokrywa się najpierw warstwą chromu, a następnie warstwą niklu. Wtedy taki przedmiot będzie najdoskonalej zabezpieczony, a i jego walory estetyczne też będą wysokie. Jednak cena też do najniższysz nie należy w porównaniu z przedmiotem tylko chromowanym lub tylko niklowanym. Samo bowiem niklowanie gorzej wygląda niż chromowanie, ponieważ przedmiot nie błyszczy się już tak ładnie. Mogą też pojawić się jakieś drobne, ale widoczne odbarwienia. Istnieją dwa rodzaje niklowania. Pierwszy z nich to niklowanie elektrotechniczne, które wykonuje się przy użyciu prądu. Drugi rodzaj to niklowanie chemiczne. Wykonuje się je bez użycia prądu i stosuje się tutaj domieszkę fosforu.

Chromowanie jako proces galwanizacji

Chromowanie to jeden z najczęściej wykonywanych procesów galwanizacji. Wykorzystuje się go w armaturach łazienkowych, motoryzacji, a nawet elektronice. Chromowanie polega na pokrywaniu przedmiotów warstwą chromu. W efekcie tego procesu dany przedmiot jest zabezpieczony przed ścieraniem i korozją. Jednak ochrona to nie jedyna zaleta. Bardzo ważne są tutaj walory estetyczne. Pokryte chromem przedmioty ładnie się błyszczą i mają piękny srebrno-metaliczny połysk. Chromowanie wykorzystuje się w zderzakach samochodu, w elementach kierownicy, klamkach samochodowych oraz innych elementach ozdobnych. W armaturze łazienkowej chromem pokrywa się baterie łazienkowe, półeczki na kosmetyki, wieszak na papier toaletowy, pojemnik na mydło i wiele innych przedmiotów. Klienci lubią przedmioty chromowane w łazience. Prezentują się one o wiele korzystniej niż ich odpowiedniki wykonane z plastyku. Elementy chromowane w łazience dobrze znoszą wilgoć. Niestety jeśli woda jest z kamieniem, to powstają brzydkie zacieki. Można je jednak łatwo usunąć. Trzeba tylko uważać, żeby wybrać właściwy detergent. Niektóre z nich, szczególnie te, którymi myje się toaletę, mogą uszkodzić warstwy chromu. Powstaną wtedy brzydkie i nieestetyczne zacieki, które już się niczym nie usunie. Usunięcie starej i zniszczonej warstwy chromu było by bardzo kosztowne i w takim wypadku zostaje tylko zakupienie nowej baterii.

Co to jest galwanizacja

Jeśli zrobiłoby się sondę uliczną i zapytało przypadkowych przychodniów, co to jest galwanizacja, to niewielu udzieliłoby prawidłowej odpowiedzi. Zapewne większość nie wiedziałaby nic na ten temat. Tymczasem chociaż niewielu jest w stanie powiedzieć co to jest galwanizacja, to praktycznie każdy ma z tym procesem, a raczej jego efektami do czynienia. Otóż galwanizacja to pokrywanie różnych elementów warstwą metalu. Metale, które służą przykrywaniu są różne. Najczęściej jest to miedź, cynk, chrom i nikiel. Tworząc od tych metali nazwy procesów, otrzymujemy podstawowe rodzaje galwanizacji, czyli miedziowanie, cynkowanie, chromowanie i niklowanie. Celem tych procesów jest ochrona przedmiotów, na przykład przed korozją i innymi rodzajami zniszczeń. Galwanizacja ma jeszcze inne przeznaczenie, z którym każdy z nas styka się na co dzień. Otóż efektem tego procesu jest piękny wygląd. Każdy z nas cieszy się wyglądem chromowanych baterii łazienkowych, które pięknie się błyszczą lub miedzianym świecznikiem, który tak naprawdę nie jest z miedzi wykonany. Z galwanizacją styka się też każdy użytkownik samochodu bądź motocyklu. Pięknie błyszczące się kołpaki oraz elementy karoserii to właśnie efekt galwanizacji. Okazuje się zatem, że za tym obco brzmiącym terminem kryje się działanie, z którym każdy ma do czynienia na co dzień.

Leczenie prądem nie tylko w medycynie

Mawia się, że w życiu człowieka zdecydowanie najważniejsze jest zdrowie. Chociaż jednak to ono decyduje w dużym stopniu o jakości życia, to jednak nie da się też ukryć, że nie bez znaczenia jest też i atrakcyjny wygląd. Młodość i piękno często idą ze sobą w parze, a im zdrowszy styl życia się prowadzi, tym później problemy zdrowotne się pojawiają, a czas zaczyna pracować na korzyść takich osób. W pewnym momencie jednak poleganie na dobrych genach, aktywności i zrównoważonej diecie przestaje wystarczać i warto jednak zaufać medycynie. Pod tym względem zaś jest z roku na rok coraz lepiej. Okazuje się, że nie tylko wynajdywane są lekarstwa na wyjątkowo uporczywe choroby, ale również i pojawiają się coraz to nowe metody w rehabilitacji, które pomagają szybciej wrócić do zdrowia. Na problemy z zanikającymi mięśniami, różnego rodzaju nerwobóle czy inne dolegliwości świetnie pomaga galwanizacja. Podczas zabiegu na odcinku skóry pacjenta podłącza się dwie elektrody z prądem stałym. Ta metoda sprawdza się jednak nie tylko w medycynie. Coraz częściej znajduje też i zastosowanie w kosmetyce. Galwanizacja może okazać się sprzymierzeńcem w walce ze zmarszczkami i starzeniem, świetnie redukuje ziemistość cery, zwęża pory i pobudza skórę do produkcji kolagenu. Zabieg przeprowadza się w kilku, kilkuminutowych seriach.

Galwanizacja w rehabilitacji i w kosmetyce

Medycyna stale się rozwija, jednak niesamowity skok z ostatnich lat przechodzi wszelkie pojęcie. Wciąż wynajdywane są leki na rozmaite choroby, powstają leki, które znacznie poprawiają komfort życia chorych, znacznie szybciej wykrywa się rozmaite choroby, dzięki czemu szanse na wyleczenie bardzo rosną. Specjaliści stale pracują też nad znalezieniem nowych metod rehabilitacji, które pozwolą szybciej wrócić do zdrowia. Modna i skuteczna jednocześnie jest ostatnio galwanizacja. Terapia prądem stałym pomaga zwalczać nerwobóle, jest pomocna przy problemach ze stawami, świetnie sprawdza się przy zanikach mięśniowych. Galwanizacja coraz częściej stosowana jest również w kosmetyce i medycynie estetycznej. Zabiegi prądem na twarz pomagają ujędrnić skórę i znacznie poprawić jej wygląd. Jak to działa? Przede wszystkim kontakt z prądem sprawia, że znacznie poprawia się krążenie krwi, przez co skóra wygląda młodziej i traci ziemisty odcień. W dodatku prąd świetnie pobudza też produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra wygląda młodziej. Galwanizacja to zazwyczaj seria zabiegów, z których każdy trwa od 5 minut do kwadransa. Zanim jednak się go wybierze, warto udać się do lekarza. Galwanizacja może przynieść wiele dobrego, ale jednak są też i pewne przeciwwskazania, co do jej wykonywania. Nie poleca się jej chociażby osobom z rozrusznikiem serca, w ciąży czy z bardzo problematyczną cerą.

Młodszy wygląd dzięki galwanizacji

Piękny i zdrowy wygląd na lata to wciąż marzenie wielu kobiet, ale coraz częściej również i mężczyzn. Atrakcyjność niestety kojarzona jest głównie z młodością i zdrowiem, a te niestety nie trwają wiecznie. Chociaż jednak procesów starzenia nie można powstrzymać, to na szczęście można je trochę opóźnić w czasie. Właśnie temu służyć mają różne kosmetyki, zdrowy styl życia, jak również dość drogie, ale jednak niezwykle skuteczne zabiegi kosmetyczne czy te oferowane w profesjonalnych klinikach medycyny estetycznej. Dziś można pozbyć się niedoskonałości, wygładzić zmarszczki, poprawić wygląd skóry. Zanim jednak zacznie się działać w tym kierunku, warto zdecydować się na konsultację u specjalisty. Inwazyjne zabiegi to wciąż rozwiązanie głównie dla osób starszych, nie ma więc sensu robić ich po trzydziestych czy nawet czterdziestych urodzinach. W takim wypadku w zupełności wystarczy dogłębne oczyszczenie i nawilżenie skóry. Dobre efekty przynieść może również galwanizacja. Zabieg przeprowadzany jest w kilku seriach, a prąd stały ma pobudzić cerę do produkcji kolagenu, poprawić krążenie krwi czy wreszcie ujędrnić jej strukturę. Dzięki temu cera zyskuje bardziej promienny wygląd i staje się wyraźnie gładsza. Zabieg powinien przeprowadzić fizjoterapeuta, a przed nim niezbędna jest wizyta u lekarza.

Jak zatrzymać czas dla skóry

Z atrakcyjnością utożsamia się dziś przede wszystkim młody i zdrowy wygląd. Właśnie dlatego w reklamach, ale również w filmach czy serialach można oglądać przede wszystkim młode osoby o promiennej i nieskazitelnej cerze. Taki wspaniały wygląd zapewnić mają przede wszystkim kremy i inne nowoczesne kosmetyki, jednak czas również robi swoje. Kiedy innowacyjne kremy przestaną już niestety działać, warto zainteresować się bardziej skutecznymi metodami upiększającymi i odmładzającymi, które stosuje się w salonach kosmetycznych i mnożących się niczym grzyby po deszczu klinikach medycyny estetycznej. Z zabiegami z pewnością nie warto się spieszyć, ale jednak stopniowo można przyzwyczajać do nich cerę. Kluczem do sukcesu jest jednak umiar. Na dobry początek warto poprzestać na głębokim oczyszczaniu i nawilżaniu skóry, co z pewnością poprawi jej wygląd i odejmie kilka lat. Bardzo skuteczna może okazać się również i galwanizacja, która ma obecnie wiele zastosowań. Świetnie sprawdza się w medycynie, przy różnych nerwobólach oraz przy zaniku mięśni i problemach ze stawami. W kosmetyce zaś może okazać się pomocna przy redukowaniu zmarszczek, zwężaniu porów, jak również i przy pobudzaniu skóry do produkcji kolagenu. Skóra po serii zabiegów jest przy tym nie tylko bardziej gładka, ale również i lepiej ukrwiona, dzięki czemu traci ziemisty odcień.

Poprawianie urody jednak możliwe

Medycyna stale idzie do przodu. Wraz z nią zaś coraz bardziej rozwija się kosmetyka i wszystko, co z nią związane. Dziś wcale nie trzeba poddawać się upływowi czasu, a promienną, jędrną i gładką skórą można cieszyć się znacznie dłużej. Chociaż korzystnie na jej wygląd wpływa już sam zdrowy styl życia, to jednak z czasem trzeba sobie nieco pomóc, żeby powstrzymać nieuniknione procesy starzenia. Metod zaś jest na szczęście coraz więcej. Najmniej inwazyjne i przy okazji w miarę tanie są kremy. W drogeriach i aptekach można znaleźć tak samo kremy działające kompleksowo, jak również i takie, które pomagają zwalczać niedoskonałości, zmarszczki czy ujędrniać. Żeby jednak działały, dobrać je trzeba odpowiednio do wieku i rodzaju skóry. Bardziej skuteczne są już jednak różne zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Poddać się można dogłębnemu oczyszczaniu czy ujędrnianiu skóry, a coraz więcej zabiegów oferują też kliniki medycyny estetycznej. Nowością jest chociażby galwanizacja. Potraktowanie skóry prądem poprawia jej ukrwienie, pomaga walczyć z rozszerzonymi porami, redukuje ziemisty odcień skóry. Nie mówiąc już o tym, że seria zabiegów znacznie się też przyczynia do pobudzenia produkcji kolagenu, który jest niezbędny, żeby skóra wyglądała młodo i promiennie. Zabieg przeprowadza się w kilku seriach, a zanim się na niego zapisze, warto upewnić się, czy faktycznie jest on wskazany.