Archive for Marzec, 2014

Zalety procesu galwanizacji

Galwanizacja jest obecnie procesem, który wykorzystywany jest na szeroką skalę między innymi do tworzenia powłok metalowych na różnych powierzchniach. Zastosowanie tego procesu może być bardzo różne, począwszy od tworzenia elementów różnych maszyn czy też narzędzi a na tworzeniu elementów wystroju wnętrz kończąc. Tak naprawdę zastosowanie galwanizacji jest tutaj ściśle związane z rodzajem metalu, z którego tworzy się powłokę. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że galwanizacja ma wiele zalet, dzięki którym staje się procesem bardziej wydajnym niż na przykład lakierowanie, które przecież także może być wykorzystywane do tworzenia elementów dekoracyjnych czy też zabezpieczania różnych obiektów przed korozją. Podstawowym plusem galwanizacji jest fakt, że dzięki zastosowaniu właściwości i procesów elektrochemicznych uzyskuje się tutaj powłokę metalu idealnie równą, bez zgrubień, czy miejsc, w których owa powłoka jest cieńsza. Dodatkowo podczas procesu galwanizacji można także w sposób bardzo łatwy dotrzeć do wszelkich szczelin i zakamarków przedmiotu, który ma zostać pokryty warstwą metalową. Obie te cechy są bardzo trudne do uzyskania podczas zastosowania jakiejkolwiek innej z wykorzystywanych obecnie w przemyśle technologii. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że galwanizacja staje się coraz bardziej popularna.

Przykładowe zastosowania galwanizacji

Galwanizacja jest to proces, który umożliwia równomierne nałożenie określonego metalu na powierzchnie stworzoną z innego metalu. Wykorzystuje się przy tym procesy elektrolizy oraz fakt, że pod wpływem przepływu prądu cząsteczki metalu przechodzą na galwanizowany produkt. Oczywiście taka technologia ma bardzo szerokie zastosowanie, w zależności od tego, co jest poddawane galwanizacji i jaki metal jest tutaj nanoszony na dany przedmiot. Procesy galwanizacji i ich wszystkie zalety wykorzystuje się między innymi w tworzeniu powłok, które utrudniają korozję jakiegoś przedmiotu. Tutaj wykorzystuje się przede wszystkim cynk, jako metal o najbardziej antykorozyjnych właściwościach. Jeśli z koeli wykorzysta się złoto, będzie można stworzyć przedmioty dekoracyjne, wykorzystywane na przykład szeroko w wystroju wnętrz. Kolejny metal, który jest bardzo często wykorzystywany podczas galwanizacji, czyli chrom, służy przede wszystkim do tworzenia wyposażenia warsztatów i narzędzi w nich używanych. Chrom zabezpiecza bowiem przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz w znacznym stopniu wpływa na zmniejszenie przyczepności danego narzędzia. Z kolei powłoki miedziowe często stanowią podstawę do tworzenia kolejnych powłok. Są także wykorzystywane do tego, by zwiększyć przepływ prądy w danym przedmiocie, czy też narzędziu.

Technologia stosowana w procesie galwanizacji

Galwanizacja jest procesem szeroko wykorzystywanym we współczesnym przemyśle. Jest to nowoczesna technologia, która przede wszystkim wykorzystuje elektrochemiczne zjawisko, jakim jest osadzanie się metalu pod wpływem płynącego pomiędzy poszczególnymi elektrodami prądu. W ten sposób uzyskać można bardzo dobre efekty. Galwanizacja charakteryzuje się bowiem tym, że metal, który jest nakładany, tworzy na galwanizowanym przedmiocie warstwę bardzo równomierną. Nie ma tu zgrubień, ani miejsc, w którym warstwa metalu jest po prostu zbyt cienka. Dodatkową zaletą galwanizacji jest fakt, że cały galwanizowany przedmiot jest pokrywany warstwą odpowiedniego metalu. Nie ma tu problemu z dotarciem do trudno dostępnych szczelin, co zdarza się na przykład podczas lakierowania i innych metod obróbki. Aby galwanizacja mogła mieć miejsce, potrzebna jest tak zwana kąpiel galwaniczna. Do takiej kąpieli wkłada się najpierw przedmiot, który ma być pokryty wybranym metalem, a później na niego nakłada się anodę, która stworzona jest z metalu, jaki ma być nałożony. Następnie pod wpływem elektrolizy metal z anody przechodzi na drugi przedmiot, który dzięki temu pokryty jest równomiernie określonym metalem. Najczęściej wykorzystuje się tutaj miedź, cynk i chrom, choć także poprzez galwanizację nakłada się warstwę złota czy niklu.

Na czym polega galwanizacja?

Galwanizacja jest procesem, dzięki któremu w prosty i bardzo dokładny sposób można stworzyć metalowe powłoki na różnych przedmiotach. W procesie tym wykorzystuje się przede wszystkim procesy i właściwości elektrochemiczne poszczególnych metali. Podczas galwanizowania wybranego przedmiotu, którym mogą być na przykład narzędzia warsztatowe, wybrane elementy dekoracji wnętrz oraz każdy inny przedmiot wymagający pokrycia metalową powłoką, ów przedmiot wkłada się do tak zwanej kąpieli galwanicznej. Tutaj, poprzez wykorzystanie płynącego między elektrodami prądu sprawia się, że na danym przedmiocie po prostu osadza się warstwa wybranego metalu. W procesie galwanizacji najczęściej wykorzystuje się cynk, ponieważ powłoka z niego wykonana ma właściwości antykorozyjne. Często używa się tutaj także miedzi. Powłoka wykonana z tego metalu stanowi bowiem idealne podłoże do nanoszenia kolejnych warstw. Miedź wykorzystywana jest także wtedy, gdy chcemy zwiększyć właściwości przewodnictwa prądu w danym elemencie. Z koli takie metale jak złoto czy nikiel chętnie wykorzystywane są w celach zdobniczych. To za ich pomocą tworzy się pięknie wyglądające powłoki na metalowych elementach wystroju wnętrz, jak choćby klamki do drzwi czy fragmenty balustrad. Dzięki procesowi galwanizacji uzyskuje się bowiem znacznie lepsze efekty niż w przypadku lakierowania lub zastosowania innych metod.

Tworzenie powłok metalicznych

W dzisiejszych czasach, kiedy w przemyśle różnego rodzaju wykorzystuje się różne procesy chemiczne i fizyczne, galwanizacja stała się szczególnie chętnie wykorzystywaną techniką. Proces ten polega na tym, że wykorzystuje się różnego rodzaju procesy elektrochemiczne. W jego wyniku na części z jednego metalu osadza się warstwa innego metalu. Dzięki temu galwanizowana część jest bardziej odporna na różnego rodzaju zniszczenia. W ten sposób galwanizacja wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle, gdzie najważniejsza jest funkcjonalność określonych elementów jakiś maszyn. Jednak procesy galwanizacji mogą służyć także temu, by wytworzyć różnego rodzaju elementy dekoracyjne. Przecież właśnie dzięki wykorzystaniu właściwości tak zwanej kąpieli galwanicznej, w której występują określone elektrody umożliwiające pokrycie galwanizowanej powierzchni wybranym metalem, możliwe jest na przykład złocenie czy niklowanie określonych przedmiotów. W rezultacie mamy więc do czynienia z pozłacanymi elementami poręczy przy schodach czy też tych, które znajdują się na balkonach. W ten sposób tworzy się także wszelkie inne ozdobne detale wystroju wnętrz, takie jak choćby powierzchnie chromowane czy też niklowane. Oczywiście jest to możliwe przy zastosowaniu odpowiednich maszyn i technologii, które sprawiają, że proces galwanizacji jest stosunkowo łatwy do przeprowadzenia.

Galwanizacja w aranżacji mieszkania

Osoby interesujące się wschodnią filozofią fengshui szczególnie docenią zalety galwanizacji. Według tej sztuki każdy człowiek przypisany jest jednemu żywiołowi. Jeśli więc data urodzenia wskazuje, że korzystnym dla nas żywiołem jest metal, warto rozejrzeć się po centrach handlowych w poszukiwaniu metalicznych przedmiotów. To bowiem co użyjemy do aranżacji naszych wnętrz, będziecie miało wpływ na nasze samopoczucie, a być może również zadowolenie w sferze rodzinnej i karierze. Czy więc nasz dom ozdobi błyszcząca metalowa barierka, dzbany posiadające niemal lustrzane odbicia, czy też inne wytwory galwanoplastyki, efekt dekoracyjny jaki otrzymujemy jest wynikiem procesu galwanizacji. To dzięki nim z starych i nieładnych metalowych przedmiotów otrzymujemy ozdoby naszych salonów tak pozytywnie wpływające na samopoczucie nie tylko ludzi, którzy powinni otaczać się metalicznym blaskiem. Przedmioty takie doskonale komponują się z jasnymi wnętrzami oraz zielenią. Ozdoby galwanizowane lub też elementy naszego mieszkania zazwyczaj nie tracą swojego blasku, jednakże warto raz na jakiś czas przetrzeć je wilgotną szmatką i wypolerować. Armatura wymaga szczególnej opieki z uwagi na możliwe zacieki i ślady po wodzie czy substancjach myjących. Warto czyścić je odpowiednimi preparatami zapobiegającymi osadzania się kamienia.

Różne znaczenia galwanizacji

W gabinetach fizykoterapeutów niejedna pacjentka może być zaskoczona, gdy usłyszy tam o zabiegach galwanizacji. Termin ten kojarzy się bowiem zazwyczaj z renowacją przedmiotów i na pierwszy rzut oka nie wiele ma wspólnego ze służbą zdrowia. Jak się jednak okazuje termin ten określa również zabieg elektro-leczniczy. Podczas jego trwania przez ciało pacjenta przepływa prąd stały. W tym czasie nie zmienia on kierunku ani natężenia. Ma to bardzo pozytywny wpływ na organizm. Zabieg taki ma działanie przeciwbólowe, poprawiające krążenie oraz przyspieszający gojenie się ran. Zabieg nie należy do kosztownych, średnio zapłacimy za niego około 10 zł. By jednak być pewnym efektów, lepiej zdecydować się na kilka wizyt. Zazwyczaj pacjentki wykupują karnet na dziesięć zabiegów dzięki czemu można otrzymać zniżkę. Zabiegi te stosowane są często podczas rehabilitacji, by usprawnić krążenie i przyspieszyć gojenie się złamań. Bywa jednak, że jest wielu pacjentów oczekujących na takie leczenie. Dlatego właśnie warto się zastanowić nad wizytą w prywatnych gabinetach, szczególnie wtedy jeśli stan naszego zdrowia wymaga szybkiego leczenia. Nie będzie to zbyt kosztowne, a w ten sposób szybciej dojdziemy do zdrowia. W innym wypadku pozostaje nam jedynie zgłosić się do gabinetu rehabilitacji i cierpliwie oczekiwać na naszą kolej.

Galwanizacja na skalę przemysłową

Nie łatwo znaleźć galwanizera, który trudni się galwanizacją pojedynczych przedmiotów, a w szczególności antyków. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele przedsiębiorstw oferujących swe usługi na skalę przemysłową. Jest to więc raczej oferta dla producentów mebli, sprzętu rehabilitacyjnego czy armatury. Firmy przyjmują także mniejsze zlecenia jak np. odnowienie krzeseł w sieci restauracji czy balustrad lub wieszaków. W przeciwieństwie do osób trudniących się renowacją pojedynczych elementów, w skali przemysłowej wszystkie etapy wykonywane są maszynowo. Skraca to znacząco termin realizacji zamówienia. Jak w przypadku większości działalności, im większą liczbę elementów będziemy chcieli poddać renowacji, tym cena jednostkowa będzie niższa. Dlatego też odnawianie pojedynczych przedmiotów zazwyczaj cechuje dość wysoka cena i nie często decydują się na ten proces konsumenci. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest zakupienie podstawowego zestawu do galwanizacji i samodzielne nałożenie warstwy metalu. Nie obędzie się jednak przy tym bez podstawowej wiedzy na temat niklowania czy chromowania. Warto więc wcześniej zastanowić się czy całe przedsięwzięcia naprawdę jest warte kosztów i czasu, jaki będziemy musieli poświęcić. Może się też okazać, że zupełnie nie posiadamy do tego predyspozycji i tylko pogorszymy stan danego przedmiotu.

Proces galwanizacji chromu

Galwanizacja każdego przedmiotu zaczyna się od usunięcia jego wierzchniej warstwy. Stare powłoki galwaniczne zostają usunięte poprzez metodę elektro-chemiczną. Poddawane odnawianiu elementy mogą ulegać korozji pod niklem, dlatego też na tym etapie usuwany jest nie tylko chrom, ale też często chrom wraz z samym niklem. Następnie przedmiot przechodzi etap polerowania i szlifowania. Uzupełniane są również ubytki. Do tego celu używa się mosiądzu. W przypadku pojazdów niektóre elementy posiadają części niewidoczne. Powierzchnie te są piaskowane oraz zabezpieczone poprzez wypełnienie wnętrz odpowiednią farbą. Następnie elementy są wytrawiane oraz płukane. Po tych czynnościach nakłada sie bardzo cienką warstwę niklu, a następnie miedzi. Miedź ma bardzo duże znaczenie w elementach pojazdów, gdyż chroni je przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, co znacząco przedłuża ich żywotność. Pomiędzy kąpielami elementy poddaje się polerowaniu, by uzyskać jednakową grubość. Ostatnim etapem jest poddanie niklowaniu czyli nabłyszczaniu zewnętrznej warstwy. Po ostatnim wypolerowaniu element nadaje się już do użytkowania. W przypadku cen, występuje duża rozbieżność. Jeden decymetr kwadratowy możne nas kosztować od 10 do nawet 50 złotych. Warto jednak sprawdzić ceny u konkurencji, nie zapominając jednocześnie jakości, jaką dane firmy oferują.

Znaczenie galwanizacji w motoryzacji

Wiele elementów samochodów lub motocykli posiada błyszczące fragmenty, które nadają pojazdowi niepowtarzalny wyraz. To one sprawiają, że pojazdy przyciągają wzrok i stają się nie tylko środkiem komunikacji, ale też naszą dumą. Fragmenty te są poddawane procesowi galwanizacji, czyli nałożenia wierzchniej warstwy metalu. Najczęściej elementy takie są chromowane, niklowane, a obecnie coraz częściej też okrywane powłoką miedzi. Posiadając motocykl czy samochód, warto wiedzieć, że ponowna galwanizacja danego elementu jest o wiele mniej kosztowana w przeciwieństwie do renowacji. Mimo tego cena pozostaje wysoka, co sprawia, że nawet pasjonaci muszą zdać się na wyrzeczenia, by doprowadzić swoje maszyny do stanu świetności. Nie łatwo określić cenę renowacji danego elementu. Mimo częstych pytań, odpowiedzi nie można otrzymać od razu. Uzyskać ją można jedynie wtedy, gdy pokażemy pracownikowi stan powierzchni. Jeśli specjalista poda nam cenę bez tego etapu, najpewniej będzie ona mocno zawyżona. Cena nie zależna jest bowiem od ilości materiału, jaki zostanie zużyty podczas renowacji oraz czasu pracownika. Największy wpływ ma na nią sama wartość odnawianego detalu. W przypadku części chromowanych o określenie ceny jest jeszcze trudniej, bo zależy to bowiem od wielu elementów. Dlatego też lepiej mieć przy sobie zdjęcie danej powierzchni bądź też wybrać się po poradę naszym pojazdem.